Historie otrokovické atletiky


Královna sportu - lehká atletika - se dožívá v roce 2001 v Otrokovicích 65 let. Je to příležitost, tak jako u každého kulatého výročí, zavzpomínat si na začátky tohoto sportovního odvětví. Na jména těch, kteří atletice obětovali svůj volný čas, aby vychovali závodníky, kteří zase svými výkony proslavili naše město. Avšak nejen těch slavných se bude naše vyprávění týkat, ale i dalších, kteří sice nedosáhli na mety nejvyšší, tvořili však partu, bez níž by se neobešel ani takový individuální sport, jakým atletika je. Podívejme se tedy, jak to u nás vlastně začalo.

1936

První zmínka o tom, že na Baťově už atletika existuje, se nachází v naší kronice. Na první stránce zve dopis z SK Baťa s datem 22. dubna 1936 naše závodníky na klubové závody do Zlína. Nebyl to ještě oficiálně ustavený klub, protože fakta o založení oddílu se dočteme ve vzpomínkách pana Františka Doležala: "Někdy v srpnu 1936, po mém úspěchu na nějakých závodech, přišli za mnou tři učni, tehdy Mladí muži, že by měli zájem o atletiku. Chtěli, abych jim umožnil závodit za SK Baťa Zlín, jehož jsem byl členem. Bohužel, tehdy měl oddíl výborné dorostence, tak jsem je musel zklamat. Řekl jsem jim však, že jestli jich bude dost, mohli by závodit jako oddíl SK Baťov - Otrokovice. Druhý den jich přišlo přes dvacet. Požádal jsem výbor SK Baťov o ustavení oddílu, výbor souhlasil a přislíbil finanční pomoc."
František Doležal byl výborným člověkem s krásným vztahem k mládí. Díky jeho skvělé paměti a dochovaným záznamům jsme získali dokonce i výsledky jednotlivých závodů, které jsme pak doplnili ze vzpomínek závodníků Vondráka, Crlíka a Rochovanského. Přejděme tedy k zajímavým výsledkům těchto let, včetně perliček, abychom si ukázali, jak se tehdy závodilo.

1937

Zpět na hlavní stranu